WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY”

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSK...

ARiMR w służbie rolnikom - biuro powiatowe w Olsztynie

ARiMR
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie służy rolnikom z terenu powiatu olsztyńskiego.

Biuro Powiatowe ARiMR w Olsztynie od 2017 roku znajduje się w nowej, wygodnej lokalizacji przy ulicy Towarowej 20. Zatrudnia 29 specjalistów służących rolnikom z powiatu olsztyńskiego we wszelkich sprawach dotyczących obsługi ewidencji producentów rolnych, rejestracji zwierząt, płatności bezpośrednich oraz wsparcia technicznego związanego z portalem IRZ. W skład olsztyńskiego biura wchodzą dwa wydziały oraz dwa samodzielne stanowiska.

Olsztyńskie Biuro Powiatowe obsługuje największą liczbę beneficjentów w regionie. „Corocznie w ramach podstawowych płatności, czyli płatności bezpośrednich, składanych jest około 51 tys. - 5,2 tys. wniosków, do tego niewiele mniej, bo około 4 tys. wniosków składanych jest w ramach płatności ONW, natomiast beneficjenci nasi również składają wnioski realizowanych (oddech – wycinamy) w ramach PROW 2014 - 202020, między innymi rolnictwo ekologiczne, program rolno-środowiskowo-klimatyczny, czy też od tego roku dobrostan zwierząt” – informuje Bogusława Popielarz-Borko, kierownik biura powiatowego ARiMR w Olsztynie. Liczba beneficjentów korzystających z działania ekologicznego w powiecie olsztyńskim jest porównywalna do województw pomorskiego czy świętokrzyskiego, jest to ponad 500 rolników specjalizujących się w ekologii. Jednak największą popularnością wśród beneficjentów cieszy się program rolno-środowiskowo-klimatyczny, z którego korzysta 800 rolników. „Kładziony jest nacisk na ochronę gleb, ochronę wód, na wzbogacanie bioróżnorodności krajobrazowej, środowiskowej, na ochronę zasobów genetycznych roślin i zwierząt w rolnictwie, jak również na ochronę siedlisk i zagrożonych gatunków ptaków. Jeśli chodzi o powiat olsztyński, największym zainteresowaniem cieszą się pakiety, jak my to nazywamy – przyrodnicze, są to pakiety związane z ochroną siedlisk i zagrożonych gatunków ptaków, które są położone na Naturze 2000, a w przypadku siedlisk poza Naturą 2000 i takich wniosków, z tych pakietów w olsztyńskim biurze powiatowym mamy najwięcej” – mówi Bogusława Popielarz-Borko. Mechanizm przyznawania dotacji w tym działaniu jest wyjątkowo przyjazny. Beneficjenci muszą jednak w swoich gospodarstwach stosować dobre praktyki rolnicze przyjazne środowisku, a koszty poniesione na te działania są rekompensowane wyższymi dopłatami.

Wieloletnim beneficjentem olsztyńskiego biura ARiMR jest Krzysztof Biadała z Łajs, który korzysta od kilkunastu lat z dopłat unijnych. Realizował program rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2007-2013, a obecnie realizuje działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne. Jak ocenia współpracę z olsztyńskim biurem? „Od samego początku, gdy Agencja stała się płatnikiem dopłat mówiono nam, rolnikom, że oni są dla nas. I rzeczywiście to widać po 17 latach, gdy wszyscy robią swoje, do czego się zobowiązują – nie ma problemu, ta współpraca jest bardzo dobra na co dzień, są podpowiedzi ze strony Agencji, są szkolenia, jest ciągła informacja, co będzie w przyszłości” – przyznaje Krzysztof Biadała.

Dziś, w czasie pandemii niezwykle istotna jest możliwość składania dokumentów o przyznanie płatności poprzez aplikację eWniosek. Rolnicy wypełniają dokumenty w domu i przesyłają za pośrednictwem Internetu. Olsztyńskie biuro umożliwia wypełnienie wniosku na miejscu w przypadku, gdy beneficjent nie ma dostępu do sieci. „Obserwujemy znaczną poprawę wypełnianych wniosków, a wszystko dzięki aplikacji eWniosek+, przez którą rolnicy składają do nas wnioski o dopłaty bezpośrednie. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a instrukcja jest napisana jasno i czytelnie. Oprogramowanie poinformuje nas o błędach bądź brakach we wniosku, dlatego rolnicy przed wysłaniem mają możliwość poprawienia bądź dodania załączników” – mówi Cezary Chudzik, pracownik biura powiatowego ARiMR w Olsztynie.