WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY”

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSK...

Nowe badania - nowe możliwości

IRZiBŻ PAN
Wyjazd do Stanów Zjednoczonych, realizacja innowacyjnych badań pod okiem ekspertów Uniwersytetu Yale, nowe znajomości w międzynarodowym środowisku naukowym. To wszystko czeka jedną z doktorantek Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, która otrzymała prestiżowe stypendium Fulbrighta.

Joanna Najmuła jest doktorantką w Zakładzie Mechanizmów Działania Hormonów Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Niedawno została jedną ze stypendystek prestiżowego Programu Fulbrighta. „Jest to w mojej kategorii stypendium przyznawane doktorantom, którzy chcieliby część swoich badań zrealizować w Stanach Zjednoczonych. Jest to program, który wspiera wymianę międzynarodową i wymianę wiedzy i umiejętności” - mówi Joanna Najmuła.

W tym roku w kategorii stypendium Fulbright – Junior Research Award wyróżniono tylko 20 doktorantów. Joanna Najmuła będzie prowadzić swoje badania w znanym na całym świecie Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. „W swojej pracy doktorskiej jestem zainteresowana interakcją między zarodkiem a matką podczas wczesnej ciąży i udziałem microRNA w tej właśnie interakcji. MicroRNA to takie niewielkie cząsteczki RNA, które są w stanie regulować ekspresję innych genów, biorąc tym samym udział w regulacji wielu różnych procesów, w tym właśnie ciąży” - wyjaśnia Joanna Najmuła. W swojej pracy naukowej bada, w jaki sposób cząsteczki microRNA wpływają na rozwijający się zarodek i endometrium na wczesnych etapach ciąży.

Opiekunem jej pracy doktorskiej jest profesor Monika Kaczmarek, która jedenaście lat temu również została laureatką stypendium Fulbrighta – doceniono ją w kategorii Senior Research Award. „Było to dla mnie ogromne doświadczenie. Pojechałam na stypendium do Luisiana State University, gdzie miałam przyjemność pracować z profesorem Leslie Kozakiem i to był bardzo ważny zastrzyk taki intelektualny dla mnie i też doświadczenie ogromne zdobyte na innym kontynencie, ale także nabranie pewności siebie, że tu w Polsce jesteśmy w stanie robić bardzo dobre badania, nie mamy się czego wstydzić. Myślę, że dla Asi będzie to też ważny krok w jej karierze naukowej, bo wiem, że taką planuje” - mówi prof. Kaczmarek.

Joanna Najmuła wraz z 19 innych młodych naukowców wyjedzie na stypendium w nowym roku akademickim. Opiekunem badań doktorantki będzie dr. Michel Murrell – ekspert z Laboratorium Żywej Materii Uniwersytetu Yale.