WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY”

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „BRAMA MAZURSK...

Alkomat - wsparcie czy zagrożenie?

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Alkomat to coraz popularniejsze urządzenie. Czy daje wiarygodne poczucie bezpieczeństwa?

Różnią się nie tylko ceną, ale także jakością wykonania, zakresem błędu oraz budową. Alkomaty to urządzenia umożliwiające wykonanie pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wysokie mandaty za jazdę pod wpływem alkoholu są powodem, dla którego kierowcy coraz częściej decyduj się na zakup takiego sprzętu na własny użytek.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, ale czy rzeczywiście takie alkomaty dają wiarygodne wyniki pomiarów? „Te urządzenia spełniają swoją rolę, jeśli są w prawidłowy sposób użytkowane, a więc używane w sposób taki, jaki jest opisany w instrukcji, więc tę instrukcję warto na pewno wcześniej przeczytać, no i przede wszystkim w odpowiedni sposób serwisowane, kalibrowane. Więc jeśli w instrukcji takiego urządzenia mamy informację o tym, że po jakiejś liczbie badań lub po jakimś czasie należy wykonać serwis takiego urządzenia, no to, żeby ono faktycznie pokazywało realny wynik badania to taki serwis, taką kalibrację należy wykonać” – podkreśla asp. Tomasz Markowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

Od dostępnych na rynku alkomatów, a tym bardziej jednorazowych alkotestów, różnią się te urządzenia, z których korzysta policja. To alkomaty profesjonalne, atestowane i przeznaczone do kontroli stanu trzeźwości. Kierowcy mają z nimi do czynienia podczas kontroli drogowych. Profesjonalne alkomaty dostępne są też w komendach policji. „W Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie znajduje się stacjonarne urządzenie służące do badania stanu trzeźwości, służy ono do badania stanu trzeźwości 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu całkowicie bezpłatnie. Warunek jest jeden – należy przyjść do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, nigdy przed dokonaniem badania nie wsiadać za kierownicę swojego pojazdu, należy postępować zgodnie z instrukcją – zabrać słomkę z podajnika, następnie umieścić ją w miejscu do tego przeznaczonym, następnie dokonać pomiaru, po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik” – mówi st. post. Paulina Żur, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Z pewnością nie jest dobrym pomysłem wsiadanie za kółko po zakrapianej całonocnej imprezie. „Bezpieczny kierowca to nie tylko trzeźwy, ale również wypoczęty kierowca. Pamiętajmy, że podczas planowanych podróży powinniśmy uwzględniać przerwy, nasz stan psychofizyczny, nasze samopoczucie po to, aby nie być zmęczonym za kierownicą. Pamiętajmy, że zmęczenie w znacznym stopniu obniża koncentrację, a także wydłuża czas reakcji na bodźce zewnętrzne” – zaznacza st. post. Paulina Żur.

Na temat metod szybkiego pozbywania się alkoholu z organizmu i możliwości oszukania policyjnego alkomatu krąży wiele mitów, a alkomat nie daje stuprocentowej gwarancji trzeźwości.  Nie warto zatem ryzykować – po prostu po wypiciu alkoholu lepiej trzymać się z dala od auta — nawet zaparkowanego.